حشرات آشپزخانه

شناسایی حشرات و آفات رایج آشپزخانه

برای بسیاری از ما، آشپزخانه قلب خانه است که پر از عشق و غذاهای خوشمزه است. در حالی که رایحه‌های اشتها‌آوری که از این اتاق می‌آیند می‌توانند نزدیک‌ترین افراد خانواده و دوستان را گرد هم بیاورند، مردم همیشه تنها کسانی نیستند که ممکن است در آشپزخانه پیدا کنید. آفات - از جمله مورچه ها، سوسک ها، جوندگان، مگس خانگی، مگس میوه و آفات انباری - همگی در این قسمت از خانه یافت می شوند. یادگیری نحوه خلاص شدن از شر حشرات در آشپزخانه کلید سلامت و ایمنی خانواده شما است.

شناسایی انواع آفات آشپزخانه

مورچه ها در آشپزخانه

اگر مورچه‌هایی پیدا می‌شوند که یک به یک روی پیشخوان آشپزخانه راه می‌روند، به احتمال زیاد مورچه‌های بدبو ، مورچه‌های آرژانتینی یا مورچه‌های پیاده‌رو(یا سنگ فرش) هستند .

هنگام تلاش برای تعیین اینکه آیا مورچه در آشپزخانه خود دارید، به ویژگی های این حشرات توجه کنید:

 • شش پا
 • آنتن ها
 • به طور معمول، سیاه، قهوه ای یا قرمز (اگرچه ممکن است رنگ های دیگر باشد)
 • معمولاً بین 8 تا3/1 میلیمتر اندازه دارد
 • "کمر" کوچک، شکم بزرگ دارد

هر سه گونه ذکر شده در بالا اشتهای بلندپروازانه ای دارند و جذب غذا و رطوبت می شوند و آشپزخانه را به مکانی ایده آل برای تجمع تبدیل می کند. مورچه های خانگی خوشبو شیرینی ها را ترجیح می دهند، در حالی که مورچه های آرژانتینی و مورچه های پیاده رو به خوردن گوشت، نان، روغن و چربی ها معروف هستند. مورچه‌ها که معمولاً در نزدیکی منابع رطوبت لانه می‌کنند، می‌توانند در حفره‌های دیوار نزدیک لوله‌های آب و زیر وسایل نشتی، از جمله زیر سینک، پیدا شوند.

اگر آفت موجود در آشپزخانه شما با توضیحات بالا مطابقت دارد، احتمالاً مورچه دارید. با این حال، توصیه می کنیم با آروین سلامت تماس بگیرید تا مطمئن شوید.

سوسک ها در آشپزخانه

سوسک‌ها یکی از رایج‌ترین حشرات آشپزخانه و نقض قوانین بهداشتی در رستوران‌ها و سایر آشپزخانه‌های تجاری هستند، اما اغلب آشپزخانه‌های خانگی را نیز آلوده می‌کنند.

اگرچه چندین گونه مختلف سوسک وجود دارد، اما همه آنها به طور کلی دارای ویژگی های زیر هستند:

 • به طور معمول به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است
 • بدنه های بیضی شکل
 • معمولا بین 16تا70 میلیمتر اندازه
 • می تواند خیلی سریع حرکت کند
 • مناطق تاریک و مرطوب را ترجیح دهید

آیا آفات موجود در آشپزخانه شما با این توصیف مطابقت دارند؟ این کوهنوردان ماهر می توانند از طریق جعبه های مقوایی، کیسه های مواد غذایی و کارتن های نوشیدنی به خانه راه پیدا کنند.

جوندگان در آشپزخانه

جوندگان نیز که به عنوان مهاجمان عادی آشپزخانه نیز شناخته می شوند

برخی از علائم رایج آلودگی جوندگان:

 • سوراخ هایی از دیوارها و کف می جویدند
 • فضولات جوندگان در کابینت، زیر سینک و نزدیک بسته های مواد غذایی
 • سوراخ یا نشانه های جویدن روی بسته های مواد غذایی

موش‌های خانگی و موش‌های نروژی رایج‌ترین آفات هستند، زیرا آنها اغلب توسط غذا و گزینه‌های لانه‌سازی که آشپزخانه‌ها ارائه می‌دهند فریفته می‌شوند. اگر هر یک از علائم هجوم جوندگان را در آشپزخانه خود مشاهده کردید، با آروین سلامت متخصص کنترل آفات تماس بگیرید.

مگس در آشپزخانه

صاحبان خانه نیز ممکن است متوجه مگس های خانگی و مگس میوه در آشپزخانه شوند.

اگرچه گونه‌های مختلف مگس‌ها وجود دارد، اما ویژگی‌های زیر نمونه‌ای از مواردی است که معمولاً در آشپزخانه‌ها یافت می‌شوند:

 • اغلب سیاه، قهوه ای یا زرد است. اما مگس ها می توانند رنگ های دیگری مانند سبز نیز داشته باشند
 • چشمان گرد و رو به جلو
 • معمولاً در نزدیکی سطل های زباله یا مواد غذایی یافت می شود

در حالی که مگس های خانگی از طیف گسترده ای از غذاهای انسانی تغذیه می کنند، مگس های میوه بنا به نام خود، اشتهای خاصی به میوه ها و سبزیجات دارند. گذاشتن میوه و سبزیجات رسیده روی میز آشپزخانه راهی مطمئن برای دعوت یک خانواده مگس به میز است.

آفات انباری در آشپزخانه

سوسک‌های غلات و پروانه‌های هندی که به عنوان آفت‌های محصول ذخیره‌شده یا آفات انباری شناخته می‌شوند، به دلیل رژیم خاص خود، تمایل دارند به سمت کابینت‌های آشپزخانه و انباری جذب شوند.

علائم آفت انباری در آشپزخانه عبارتند از:

 • شکل های کوچک در داخل یا اطراف کابینت ها یا روی دیوارها یا سقف ها
 • بو یا ترشحات نامطبوع در کابینت ها

همانطور که از نام آنها پیداست، سوسک های غلات معمولاً از غلاتی مانند غلات و محصولات حاوی ذرت یا پودر ذرت تغذیه می شوند. از سوی دیگر، پروانه‌های هندی دارای رژیم غذایی متعادل‌تری هستند که شامل میوه‌های خشک، آجیل و غذای حیوانات خانگی است. اگر هر یک از علائم بالا را در خانه خود مشاهده کردید یا برای شناسایی هجوم در آشپزخانه به کمک نیاز دارید، با آروین سلامت تماس بگیرید.

چرا حشرات و حشرات جذب آشپزخانه می شوند؟

حشرات عاشق آشپزخانه هستند زیرا آنها سه عنصر ضروری را که آفات برای زنده ماندن به آن نیاز دارند فراهم می کنند: غذا، آب و سرپناه. هنگامی که دما کاهش می یابد، آشپزخانه به یک مکان بسیار جذاب برای آفات تبدیل می شود که به دنبال سرپناه و غذا هستند. فراوانی مواد غذایی و رطوبت در این منطقه ، همراه با گرمای ارائه شده توسط وسایل پخت و پز، به آفات کمک می کند تا در آشپزخانه احساس راحتی کنند. علاوه بر این، کابینت ها و زباله های به هم ریخته به عنوان مکان های لانه سازی ایده آل برای جوندگان عمل می کنند. مشابه حمام ها، شیرآلات نشتی یا وسایل می توانند باعث تجمع رطوبت شوند و فقط حشرات را بیشتر به آشپزخانه جلب می کنند.

نکاتی برای جلوگیری از حشرات رایج آشپزخانه

کلید دور نگه داشتن آفات از آشپزخانه، از بین بردن دسترسی آنها به منابع غذایی و آب است که برای زنده ماندن به آن نیاز دارند. این را می توان با تمرین بهداشت عالی در آشپزخانه انجام داد:

 • اطمینان حاصل کنید که تمام خرده ها و ریخته شده ها روی زمین، پیشخوان آشپزخانه، کابینت و یخچال را به موقع پاک کنید. در حالی که ممکن است چند خرده روی زمین از آن بیسکویت چیپسی شکلاتی زیاد به نظر نرسد، اما به عنوان یک جشن خوشمزه برای ارتشی از مورچه ها یا خانواده موش ها عمل می کند .
 • زباله ها را به طور مرتب در ظروف در بسته دور ریخته و از ظروف دربسته برای نگهداری مواد غذایی استفاده کنید.
 • هنگام خرید مواد غذایی، به تاریخ انقضا توجه کنید و محصولاتی را انتخاب کنید که در بسته بندی مهر و موم هستند.
 • سینک آشپزخانه را تمیز و عاری از رطوبت اضافی با اجرای منظم زباله‌ها و پرهیز از انباشتن ظروف برای مدت طولانی، تمیز نگه دارید.
 • لوله های نشتی را رفع کنید و گرفتگی باز کنید تا از تجمع رطوبت مشکل زا جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از دسترسی حشرات آشپزخانه به خانه در وهله اول، موارد زیر را توصیه می کنیم:

 • هر گونه شکاف یا شکاف در اطراف بیرونی خانه را با درزگیری سیلیکونی، پشم فولادی یا ترکیبی از هر دو ببندید.
 • صفحات آسیب دیده زیر درب را تعمیر کنید و جاروهای درب را نصب کنید.

تهدیدات ناشی از اشکالات آشپزخانه

حشرات شناخته شده برای هجوم آشپزخانه ها می توانند مواد غذایی را آلوده کرده و در صورت عدم رفع، مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کنند. مگس های خانگی بیش از 100 عامل بیماری زا از جمله حصبه، سالمونلوز و سل را منتقل می کنند. جوندگان به خصوص دردسرساز هستند، زیرا می توانند بیماری را گسترش دهند ، کک ها را به خانه بیاورند و ادرار آنها می تواند باعث واکنش های آلرژیک در کودکان شود. سوسک‌ها که مسلما پادشاهان آشپزخانه هستند، می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک شوند و در عین حال هفت عامل بیماری‌زای انسانی، شش کرم انگلی و 33 نوع مختلف باکتری را گسترش دهند.

چگونه از شر حشرات در آشپزخانه خلاص شویم

آیا نمی دانید چگونه از شر حشرات در آشپزخانه خلاص شوید؟ اگر آفتی در آشپزخانه پیدا کردید یا مشکوک به هجوم آن هستید.

شناسایی و مبارزه با حشرات رایج خانگی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رایج ترین اشکالات خانگی، روی چراغ ها کلیک کنید.